Czy miałeś kiedyś złoty pierścionek, który po pewnym czasie noszenia palca zrobił się czarny lub zielony?

Czy uważasz, że powodem była zła produkcja lub niedostatek karatów?
Omówię, jakie mogą być przyczyny i jak można temu zapobiec.

Najczęstszą przyczyną odbarwienia palca podczas noszenia złotego pierścionka jest „metaliczne ścieranie”. Jest to spowodowane makijażem lub innymi kosmetykami na skórze. Kosmetyki zawierają związki twardsze niż złoto (pamiętaj, że złoto jest miękkie). Dzięki temu makijaż zetrze bardzo drobne cząsteczki metalu.
Bardzo małe cząsteczki metalu mają raczej czarny kolor niż metaliczny, więc wyglądają jak czarny pył. Kiedy pył ten wejdzie w kontakt z powierzchniami, które są chłonne, takimi jak skóra lub ubranie, przykleja się i tworzy czarną smugę.

Innym powodem odbarwienia palca jest korozja metali w pierścionku. Złoto nie koroduje, ale stopy zmieszane ze złotem. (Pamiętaj, 14-karatowe złoto oznacza, że ​​pierścionek zawiera 58% czystego złota i 42% stopów innych niż złoto).
Stopy, które mogą korodować, są na bazie srebra i miedzi i mogą tworzyć ciemne związki chemiczne w wilgotnych warunkach.

Kiedy się pocisz, uwalniają się tłuszcze i kwasy tłuszczowe, które mogą powodować korozję Twojego złotego pierścionka. Ten problem jest gorszy w miejscach półtropikalnych (np. Podczas wakacji na Hawajach) oraz w pobliżu oceanu, gdzie w powietrzu unosi się sól.

Trzecim powodem jest chlor.  Chlor "zjada" złoto i jego stopy. Więc jeśli nosisz pierścionki w spa lub basenie, pojawia się korozja.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Spróbuj zmienić kosmetyki i zobacz, czy problem zniknie.

Podczas nakładania kosmetyków zdejmij pierścionki i biżuterię. Następnie umyj ręce, aby usunąć wszelkie pozostałości makijażu przed założeniem biżuterii.

Jeśli jesteś w miejscu, w którym się pocisz, często zdejmuj biżuterię.

Przed użyciem mydła, środków czyszczących i detergentów należy zdjąć pierścienie.

Często czyść biżuterię

Niektórzy nakładają powłokę na wewnętrzną stronę pierścionka, taką jak lakier do paznokci. Działa jak bariera między metalem a skórą.