Biżuteria, która ciemnieje ulega procesowi matowienia. 

Matowienie jest procesem przejściowym, przez który przechodzi większość metalu, nazywany jest również utlenianiem.
Jest  ono jak proces rdzewienia i jest spowodowane przez substancje dotykające metalu, takie jak perfumy, lakiery do włosów, balsamy do ciała, pot ze skóry. Nawet niektóre produkty spożywcze mogą reagować na metal (cebula lub słone paluszki mogą odbarwić pierścionki) i oczywiście wilgoć w powietrzu.

Biżuteria platerowana, czyli pokryta metalem szlachetnym lub jego domieszką w celu uzyskania koloru, z czasem ulega erozji. Powłoka ściera się i zostaje odsłonięty główny metal nieszlachetny.

Jeśli metal nieszlachetny zawiera miedź, prawdopodobnie utleni się.
Metalowa miedź utlenia się pod wpływem powietrza, a jeśli metal zawiera nikiel, może zmienić kolor na zielony.
Nikiel zwykle reaguje z kwasem i potem w naszej skórze i zmienia jej kolor na zielony.
Jeśli Twoja biżuteria wykonana jest ze srebra próby 925, może również zmatowieć. 
W przypadku srebra można użyć szmatki do polerowania, aby wyczyścić „czerń” z metalu.

W skrócie:

Jeśli zmywasz naczynia, czyścisz łazienkę, bierzesz kąpiel lub wyciskasz cytrynę do ulubionego napoju, to Twoja biżuteria jest narażona na działanie substancji, które mogą potencjalnie wywołać reakcję powierzchni.


Jak temu zapobiec?

Najlepszym sposobem uniknięcia przebarwień biżuterii jest unikanie kontaktu chemikaliów z biżuterią, i przechowywanie jej z dala od wilgoci.
Spróbuj też nosić biżuterię wolną od niklu i zawierającą niewiele miedzi, polecam hipoalergiczną biżuterię ze stali chirurgicznej.

Moją biżuterię wykonuję ze stali nierdzewnej i stopów metali jubilerskich niezawierających niklu czy ołowiu. Biżuteria w kolorze złota jest platerowana uszlachetnionym materiałem. Nie odbarwia się na skórze większości ludzi, ale zalecam, abyś i tak dbał o nią odpowiednio.

Elementy ze stali nierdzewnej, chirurgicznej, które nie są powlekane, nie matowieją ani nie odbarwiają się. Jest to zaleta stosowania stali nierdzewnej.

Kolejną świetną wskazówką jest to, aby zawsze wycierać biżuterię po jej założeniu. To usunie większość wilgoci i kwasu, które mogą pozostać na biżuterii ze skóry. Następnie przechowuj go w suchym, wolnym od wilgoci miejscu. Przechowywanie w woreczku lub plastikowej torbie to dobry pomysł.