Nikiel jest to bardzo wszechstronny metal, który stapia się z większością innych metali, co ułatwia pracę.

Nikiel jest wszędzie - nasza codzienna ekspozycja na nikiel jest ogromna. Czy wiesz, że nikiel znajduje się zarówno w naszej żywności, jak i wodzie?

Głównym źródłem narażenia na nikiel jest spożycie doustne, które które jest coraz większe z powodu stałego zanieczyszczenia srodowiska przez człowieka. 

  • Podczas gotowania używamy naczyń z pigmentem niklowym, który uwalnia nikiel do naszego pożywienia;
  • Pijemy naszą wodę, która wcześniej była zanieczyszczona przez niklowane krany;
  • Ci, którzy palą, pochłaniają nikiel bezpośrednio z dymu tytoniowego
    Oczywiście nie zapominajmy o kontakcie skóry z biżuterią niklową.

Dlaczego producenci biżuterii używają niklu?

Jeśli stop niklu jest dla nas dość toksyczny i naprawdę mamy go dość z pożywienia, wody, a nawet powietrza, czemu pojawai sięjeszcze w biżuterii.

Odpowiedź na to jest dość prosta: oczywiście aby obniżyć koszty produkcji! Producenci biżuterii używają tanich stopów metali, takich jak nikiel, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dlatego biżuteria bezniklowa jest zwykle droższa niż biżuteria zawierająca nikiel.

Alergia może rozwinąć się u każdego.

U każdego z nas może rozwinąć się alergia na nikiel. Nasze nerki mogą usunąć większość niklu wchłanianego przez nas w ciągu dnia, ale większe dawki niklu lub stała ekspozycja mogą wywołać alergię na nikiel, a w najgorszych przypadkach nawet raka. Tak, rak! Czemu? Ponieważ związki niklu jako grupa są rakotwórcze i powodują raka płuc i nosa.

Możesz zapobiec alergii na nikiel - wybieraj tylko biżuterię bez niklu.

Tak więc, chociaż nie możemy kontrolować zanieczyszczenia atmosfery i innego wykorzystywania niklu, możemy uniknąć ekspozycji na nikiel, nosząc wyłącznie biżuterię niezawierającą niklu.

W moim sklepie żadna biżuteria nie zawiera w sobie niklu, możesz być spokojny.

Nawiasem mówiąc, alergie na metale występują rzadziej u mężczyzn - tylko 6 procent mężczyzn cierpi na kontaktowe zapalenie skóry i potrzebuje hipoalergicznych alternatyw.
Ale, jak powiedziałem wcześniej, ciągła ekspozycja na coś, co zawiera nikiel, może wywołać alergię.

Sprawdź, czy jesteś naprawdę uczulony na nikiel

Skąd możesz wiedzieć, czy jesteś uczulony na nikiel?
Jeśli nosisz biżuterię z niklu i masz podrażnienie skóry lub wysypkę, istnieje duża szansa, że ​​jesteś uczulony na nikiel lub inny brudny metal, który zawiera Twoja biżuteria.
Możesz również udać się do lekarza, który może zdiagnozować alergię na nikiel, patrząc na twoją skórę. Prawdopodobnie zapyta również, czy dotknąłeś jakiegokolwiek metalu, który może zawierać nikiel.
Jest też test skórny. Lekarz pobiera niewielkie ilości niklu i innych alergenów na plastry i nakładał je na górną część pleców na 48 godzin, aż do pojawienia się reakcji.

 Photo by Danielle Gehler on Unsplash